Eve yeni bir kedi getiriyorsun ve o saklanıyor ve dışarı çıkmıyor. Bu ne anlama geliyor ve ne yapmalısınız?

 

Yeni bir yere geldiğinde, kedilerin keşfedecek kadar güvende hissetmeden önce zamana ihtiyacı vardır. Şu anda, kedinizin en mutlu olduğu yer yatağın altı: Karanlık ve sessiz. Herhangi bir potansiyel tehdide karşı kendini güvende hissediyor.
Yapabileceğiniz en iyi şey, ona rahatlama ve yeni çevresini kendi hızıyla keşfetme fırsatı vermektir. Onu sevmeye veya onunla oynamaya çalışarak onu zorlamayın. Sessizce odada oturun ama onu size ikna etmeye çalışmayın.
Kokuna ve varlığına alışması gerekiyor. Ona bakmadan ikramları ona doğru fırlatarak ya da size çok yaklaşmadan takip edip oynamasına izin veren uzun bir oyuncak oyuncağı kıpırdatarak onun ilgisini çekebilirsiniz. Yardımcı olabilecek diğer şeyler arasında odaya sentetik bir kedi feromonu püskürtmek veya sakinleştirici özelliklere sahip kedilere özel müzik çalmak yer alıyor.

Kediler en çok, onları yalnız bırakan ve onlara fazla ilgi göstermeyen insanlarla ilgilenir çünkü bu, “sizi tanıma” sürecindeki uygun kedigil görgü kurallarıdır. Senin huzurunda kendini rahat hissetmesi günler hatta haftalar alabilir, bu yüzden sabırlı ol 🙂
Bu yazıyı paylaşır mısın ?