Bazıları insanları etkileyen ve diğerleri hayvanlar arasında dolaşan birçok farklı tipte koronavirüs vardır.

Bu virüsün bilindiği üzere COVID-19 virüsünün yarasalarda ortaya çıktığı düşünülüyor, ancak şu ana kadar bir ara hayvan konakçı olup olmadığı net değil.
Koronavirüs enfeksiyonları, kedilerde ve köpeklerde meydana gelebilir ve bazen köpek kulübesi öksürüğü olarak adlandırılan köpek öksürüğü gibi hastalıklara neden olabilir. (Daha resmi olarak enfeksiyöz trakeobronşit kompleksi veya ITB olarak bilinir.)
Diğer koronavirüs türleri, evcil hayvanlar için ciddi veya yaşamı tehdit edici olabilir, ancak bunlar türe özgüdür. Başka bir deyişle, kediden kediye veya köpekten köpeğe geçebilirler, ancak örneğin köpeklerden kedilere veya kedilerden insanlara geçemezler. Şu anda, insanların evcil hayvanlarından (herhangi bir şekilde) koronavirüs kapabileceğine inanmıyoruz. COVID-19 virüsü bir hayvandan kaynaklansa da kişiden kişiye yayılır. Evcil hayvanların veya diğer hayvanların bir enfeksiyon kaynağı olabileceğine veya virüsü taşıyan bir insanla temas yoluyla enfekte olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.
Hastaysanız evcil hayvanlara veya diğer hayvanlara dokunmaktan ve başka bir ülkeye seyahat ediyorsanız bilinmeyen veya başıboş hayvanlarla temastan kaçınmak her zaman iyi bir fikirdir.
Bu yazıyı paylaşır mısın ?