Hepimiz güneşten korunmaya ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Evcil hayvanlarımız ne olacak?

Kediler dünyanın dört bir yanında ve her türlü iklimde yaşıyorlar, ancak ataları çöl hayvanları. Vahşi akrabaları gündüzleri güneşte güneşlenmeyi ve akşam serinliğinde avlanmayı severler ve evcil kedilerimiz izin verildiği kadar bu geleneği sürdürürler.
Hepimiz kedilerin güneş ışığında uzandığını ve ellerinden geldiğince biraz güneşlendiklerini gördük. Kediniz iç mekandaysa, muhtemelen güneş kremi sürmenize gerek yoktur, ancak dışarı çıkmasını engelleyen kedi çitli bir avluya veya bir kediye erişimi olan kediler güneş korumasından yararlanabilir.

En çok risk altındaki kediler tüysüz olanlar veya ince, açık renkli tüyleri olanlardır. Dışarı çıktıklarında burunlarına, kulaklarına, göbeğine ve kuyruğuna evcil hayvan için güvenli güneş kremi sürün ve vücudun geri kalanını bir tişört veya başka bir kıyafetle – tercihen UV ışınlarından koruma sağlayan biriyle koruyun. Evcil hayvanlar için UV koruyucu kıyafetleri internette veya evcil hayvan butiklerinde bulabilirsiniz. Etikette “sertifikalı UPF 50+” yazmalıdır.
Kediler ve köpekler için çinko oksit veya salisilat içeren güneş kremlerinden kaçının. Bu içerikler yalandığında zehirli ve hatta ölümcül olabilir. Veteriner hekiminiz evcil hayvanlara uygun güneş kremi önerebilir.
Güneş ışınlarını engellemek için işlenmiş kumaştan yapılmış bir örtü yapmayı düşünün. Ayrıca, kedinizin en zararlı ışınlara maruz kalmasını güneşin gökyüzünde en yüksek ve ışınların en güçlü olduğu saat 10.00 ile 14.00 arasında kapalı ortamda tutarak azaltabilirsiniz.
Bu yazıyı paylaşır mısın ?