Evcil hayvanınız sağlıklı ve iyi durumdaysa, yıllık veteriner muayenelerini atlamanın bir sakıncası olmadığını düşünebilirsiniz,

Ancak evcil hayvanınızın veterinerinden yıllık bir inceleme, onu sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır. Yıllık muayeneler, bir problemin ortaya çıktığını fark etmeden önce hastalığın size gizlice yaklaşmamasını ve dostlarımızın sağlığını olumsuz yönde etkilememesini sağlamaya yardımcı olur.
Yıllık muayeneler (veya yaşlı hayvanlar için yılda iki kez) önleyici bakımın temelini oluşturur. Veteriner hekiminiz bir sorunu erken fark ettiğinde dostunuzun ömrünü uzatabilir, böylece ciddi ve pahalı hale gelmeden tedavi edilebilir!
Örneğin, siz ve veterineriniz, kedinizin (veya köpeğinizin) doğru miktarda yiyecek almasını ve obeziteyi önlemek veya tersine çevirmek için egzersiz yapmasını sağlayarak sağlık sorunlarını önlemek için bir araya gelirseniz paradan tasarruf edebilirsiniz.
Genç veya yetişkin evcil hayvanların yılda en az bir sağlık kontrolüne ihtiyaç duyduğuna ve yaşlıların yılda iki kez yapılan muayenelerden yararlandığına inanıyorum. Evcil hayvanlar farklı oranlarda yaşlandığından (büyük köpekler en hızlı yaşlanır; kediler ve küçük köpekler daha yavaş yaşlanır), tam olarak yılda iki kez yapılan bu sınavların ne zaman başlayacağı, hayvana bağlıdır.
Bu yazıyı paylaşır mısın ?