Evinizdeki küfün insanlar için olduğu kadar evcil hayvanlarınız için de zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız, cevap şudur: Onlar için bizden daha kötü olabilir.

 

Aslında, evcil hayvanlar küfün kötü etkilerine daha duyarlı olabilirler çünkü küflere genellikle daha yakındırlar ve yere daha alçaktırlar.
Kanıtlar, insanlarda iç mekan küfüne maruz kalmanın öksürük ve hırıltı gibi semptomlarla bağlantılı olduğunu göstermektedir.
Evcil hayvanlar için kanıtlanmış bir ilişki olmamasına rağmen, benzer belirtiler yaşayabilirler. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) veya astımı olan insanlar, küflere maruz kaldıklarında nefes almakta zorlanabilirler.
Pug ya da bulldog gibi dar ağızlı evcil hayvanların da bu durumda nefes almakta zorluk çekebileceği mantıklıdır. Alerjisi olan veya bağışıklık sistemi baskılanmış evcil hayvanlar da küflerin etkilerine karşı daha duyarlı olabilir.
Nemli iç mekanlarda farklı küf türleri yaygındır. Açık kapılardan veya pencerelerden, ısıtma ve havalandırma sistemlerinden, giysilerden ve hatta evcil hayvan pençelerinden içeri girerler, bu yüzden onlardan kaçınmanın gerçek bir yolu yoktur. İç mekan nemi aşırı fazlaysa – örneğin yağmurdan sızdığınızı veya evinizde su baskınları olduğunu varsayalım – küfler kontrolden çıkabilir.
Veteriner hekiminiz, köpeğinizin belirtilerinin küf veya asbest maruziyeti, başka bir tür alerjen veya astımla ilişkili olup olmadığını belirleyebilir ve uygun bir tedavi önerebilir.
Ailenizdeki insanların ve evcil hayvanların uzun vadeli sağlığı için küfün sert yüzeylerden aşırı kimyasal içermeyen temizleyici ürünler ile çıkarılabilirsiniz. Küfün büyüdüğü halıları, yalıtımı veya duvar kaplamalarını muhtemelen çıkarmanız ve değiştirmeniz gerekecektir.
Bu yazıyı paylaşır mısın ?