Köpekler çeşitli nedenlerle burun kanaması yaşarlar.

 

Yabancı cisimler, iltihaplanma veya enfeksiyonun neden olduğu şiddetli hapşırma hassas nazal kan damarlarına zarar verebilir. Burun sert bir yüzeye çarpma gibi travmalar burun kanamasına neden olabilir. Diğer olası nedenler arasında diş kökü apseleri, iyi huylu polipler veya kötü huylu burun tümörleri bulunur.
Bir köpek fare zehirini yutarsa, pıhtılaşma faktörlerinin üretiminin azalmasına neden olursa, kendiliğinden burun kanaması meydana gelebilir. Burun kanamaları, pıhtılaşmayı yavaşlatan ve uzun süreli kanamaya yol açabilen von Willebrand hastalığı gibi kalıtsal durumlarla da bağlantılı olabilir.
Bunlar olası nedenlerden sadece birkaçı. Diğer faktörler arasında yaş, boyut veya burun tipi bulunur. Daha yaşlı köpekler veya tazı veya collie gibi uzun burunlu köpeklerin bir tür burun tümörü olma olasılığı daha yüksektir.
Küçük veya orta büyüklükteki genç köpeklerin travmaya bağlı burun kanaması yaşama olasılığı daha yüksektir ve büyük köpeklerin nedeni bilinmeyen rinit (burun mukozasının iltihabı) olma olasılığı daha yüksektir. Sahipleri ile yürüyüşe çıkan veya avlanan köpekler, burun geçişlerini etkileyen ve kanamaya neden olan kene kaynaklı hastalıklara, yabancı cisimlere veya kemirgen ilaçlarına maruz kalabilir.
Gözlerden arka uca kadar kapsamlı bir tıbbi geçmiş ve eksiksiz bir fizik muayene, veteriner hekimlerin çok açık olmayan bir altta yatan nedeni belirlemelerine yardımcı olabilir. Temel teşhisler arasında tam kan sayımı (CBC), genel kimya, idrar tahlili ve kan basıncı bulunur. Bir CT taraması veya rinoskopi de gerekli olabilir.
Bu yazıyı paylaşır mısın ?