Köpeğinizin kanserini erken yakalamak, tedavi ve sonuçta büyük fark yaratabilir.

 

Erken evrelerde, kanser genellikle gözden kaçar veya yanlış teşhis edilir. Dikkat edilmesi gereken işaretler arasında ciltte yumuşak yumrular vardır; topallık; meme zinciri boyunca şişme veya kistler; açıklanamayan kilo alımı veya kilo kaybı; ağız, göz, burun veya ürogenital bölgeden kanama veya başka bir akıntı; idrarda kan; iyileşmeyen yaralar; çiğneme veya yutma güçlüğü; ağızda veya vücudun herhangi bir yerinde kötü bir koku; enerji kaybı; kanama veya kırık ayak tırnakları; ve şişmiş veya hızla büyüyen lenf düğümleri.
Karışık ırkların yanı sıra birçok cins, çeşitli kanser türlerine yatkındır. Kanseri köpeklerde yaşlandıkça daha sık görüyoruz, ancak daha genç köpeklerde kesinlikle ortaya çıkabilir.
Yaygın kanserler, tırnak yatağında (ayak tırnağı ve ayak parmağı arasında) skuamöz hücreli karsinomu, melanomu, ağızda fibrosarkomu, osteosarkomu (kemik kanseri), meme tümörlerini, lenfosarkomu ve mesane veya üretra kanserini içerir.
Farklı cinsler, farklı kanser türlerine yatkın olabilir. Sıklıkla boksörlerde mast hücre tümörleri, Bernese dağ köpeklerinde histiyositik sarkom, Golden Retreieverlarda lenfoma ve Rottweiler ve tazılarda osteosarkom görürüz.
Siyah standart kanişler, açık renkli kanişlere göre tırnak yatağında skuamöz hücreli karsinom geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu kanser türüne yakalanma riski yüksek olan diğer iki siyah kaplı ırk, briard’lar ve dev schnauzerlerdir, bu nedenle bazı durumlarda, bu tür kanserin gelişimini etkileyen genler, tüy rengi genlerinin ardında olabilir.
Ellerinizi düzenli olarak köpeğinizin tüm vücudu üzerinde gezdirmek ve farklılıklara dikkat etmek, evcil hayvanınızın erken teşhis ve tedavi almasına yardımcı olabilir.
Bu yazıyı paylaşır mısın ?