Normalde aktif ve ağzı laf dolu bir muhabbet kuşu, bazen değişen davranışlarıyla kolayca fark edilebilir.

 

Bununla birlikte, tüm kuşlar gibi, muhabbet kuşları da zayıflıklarını gizlemekte ustadır, bu nedenle bir hastalığın semptomlarını gizlemeyi başarabilirler. Gözlem, davranıştaki değişikliği veya bir şeylerin yanlış olduğuna dair bir işaret olabilecek yeme düzenindeki değişikliği fark eden en iyi araç olabilir.

Tümörler

Tüm kuşlarda, tıpkı insanlarda olduğu gibi iyi huylu veya kötü huylu tümörler alabilir. Ayrıca lenfomalara ve lipom adı verilen bir tür tümöre eğilimlidirler, bunlardan muhabbet kuşları en eğilimli olanlar listesinde yer alır. Bir lipom, aşırı kilolu muhabbet kuşlarında olduğu kadar yaşlı kuşlarda da görülür ve esasen yağlı bir tümördür. Bunlar kuşların üreme bölgelerinde ve böbreklerinde bulunur ve siyatik sinire baskı uygulayarak ayak veya tüm bacakta topallığa neden olabilir.
Fibromalar, kanatta bulunan ve cerrahi olarak çıkarılması gereken başka bir tümör türüdür. En kötü durumda, tüm kanadın kesilmesi gerekebilir. Muhabbet kuşları, cere’nin (gaganın üzerindeki burun deliklerinin etrafındaki deri yaması) mor-kahverengi bir renge dönüştüğü testis kanserine de yakalanabilirler. Bu durum yeterince erken teşhis edilirse, tümörü küçültebilen ve iyileşmeye izin veren luprin adı verilen bir ilaç verilebilir.

Eksiklikler

Muhabbet kuşları arasında yaygın olarak görülen bir diğer sorun da diyetlerindeki eksikliklerdir. Bu, esas olarak tohum diyeti yiyen herhangi bir kuşta ortaya çıkabilecek bir sorundur, çünkü tohumlar yağ açısından yüksek olabilir ve diğer vitamin ve minerallerden yoksundur. Bu nedenle kuşunuzun yeşil yiyecekler ve meyve yemesini sağlamak çok önemlidir.
En sık A vitamini, D vitamini ve kalsiyum eksiklikleri görülür. Bununla başa çıkmanın iyi bir yolu, kuşa filizlenmiş tohum sunmaktır. Tohumun ılık suda çimlendiği ve küçük bitkinin filizlenmeye başladığı yer burasıdır – bu filizin yaratılması sürecinde tohumdaki çok fazla yağ rezervi kullanılır, yani geriye kalan tek şey daha sağlıklı elementlerdir.
Kalsiyum eksikliği potansiyel olarak daha da ciddidir. Bir kuşun vücudunun yaklaşık% 1,5’i, sinir uyarılarını iletmek, dişi kuşlarda yumurta kabuğunu oluşturmak ve bir yumurtlama sırasında rahmi kasılmak için kullanılan kalsiyumdan yapılır. Aynı zamanda bir dizi başka hücresel ve dahili işlevde de hayati önem taşır. Bir muhabbet kuşundaki normal kan kalsiyum seviyeleri 1.6-2.54 mmol / L’dir. Kuşunuzun beslenmesinden yeterince kalsiyum almadığından veya yakın zamanda yumurta bıraktığından şüpheleniyorsanız, suyuna eklemek için sıvı bir kalsiyum takviyesi alabilirsiniz. Bu, seviyeleri artırmaya yardımcı olur ve sorunun daha da kötüleşmesini önler.

Giardia paraziti

Giardia paraziti suda hem içerek hem de yıkanarak yaşar ve ardından kuşun bağırsak yoluna geçer. Muhabbet kuşları, bu böcekten en çok etkilenen türler listesinde yer alır. Böcek, kuşun sisteminden geçer ve sert bir kabuğa sahiptir, bu nedenle çevrede bazen hayatta kalabilir. Aynı zamanda su kaynaklı hastalıkların en yaygın nedenlerinden biridir.
Semptomlar, en çok yan ve bacaklarda pireler varmış gibi kaşınmayı içerir. Acı çekiyormuş gibi tüylerini çekip çığlık atabilirler. Ayrıca pika olarak bilinen bir davranışı da sergileyebilirler – bu, oyuncaklar ve tünekler gibi gıda dışı maddeleri yaladıkları yerdir. İshal, mukus üretimi ile birlikte bir yan etkidir ve her ikisinin de güçlü, kötü bir kokusu olacaktır. Anoreksi, kilo kaybı, uyuşukluk ve depresyon da bir semptom olabilir.
Giardia tedavi edilebilir bir durumdur ve tipik olarak anti-protozoal bir ilaç kullanılır. Yeniden enfeksiyonu önlemek için, kuşun dışkıların suyla temas etmemesi için kase yerine su sebili kullanmasını sağlayın. Son olarak, kuşunuza biraz kekik yemesini sağlamayı deneyin – bu küçük bitkinin birçok antioksidan özelliği vardır ve ayrıca araştırmacıların giardia’yı öldürebileceğini gösterdiği doğal bir anti-mikrobiyal bileşiğe sahiptir.

Gut

Gut’u genellikle bir insan hastalığı olarak düşünürüz, ancak kuşları da etkileyebilecek bir hastalıktır. Ürik asit kristalinin organlarda ve eklemlerde birikmesidir ve yüksek seviyelerde protein, kalsiyum ve bir dizi başka koşul ve faktörden kaynaklanır. Evcil kuşlarda gut oluşumunun bir başka olası nedeni, içme suyunda maruz kaldıkları kimyasallardır ve bunların bir kısmı böbrekleri de etkileyen patojenlerdir.
Durumu tedavi etmek için temiz ve filtrelenmiş su ilk adımdır. Veterineriniz size gerekli olabilecek ilaçları veya diyet değişiklikleri konusunda tavsiyede bulunacaktır.

Üreme sorunları

Tüm kuşlarda olduğu gibi, muhabbet kuşları da üreme sistemi ile ilgili bir dizi problemden muzdarip olabilir. Kalsiyum eksikliğinden ve neden olduğu sorunlardan bahsettik ama bu başka şekilde de olabilir. Örneğin, aşırı yumurtlama kalsiyum eksikliğine ve ilgili tüm sorunlara yol açabilir, bu nedenle dişi kuşunuzun çok fazla yumurtlamadığından her zaman emin olun. Bir kuşun yumurtlamasını durduramazsınız ve sadece erkek kuşu veya yuva kutusunu çıkarmak sadece strese neden olur. Ancak, doğurgan olsun ya da olmasın yumurta bıraktığında normal dönemini onlara oturtun. Bu, vücuduna yumurtlamadan kurtulma şansı verir.
Yumurta bağlanması, kalsiyum eksikliği sorunu ile sarılmış başka bir sorundur ve kuş bir sebepten ötürü yumurtlayamadığında ortaya çıkar. Ölümcül olabilir, bu nedenle, kuşunuz havalandırma deliğinin çevresinde genişlemiş bir alan (yumurtanın çıktığı yer) belirtileri gösteriyorsa, uyuşuksa, yemek yemiyorsa veya genel olarak iyi görünmüyorsa, kurtarmaya yardımcı olmak için bir veterinerden tavsiye alman en iyisidir.
Bu yazıyı paylaşır mısın ?